A524be38 4710 4565 9B15 E669a96e8eff

Trio klar som nya rekryteringsansvariga i akademin

2024-04-04

Jönköpings Södra IF förstärker ytterligare i akademiorganisationen genom att rekrytera Dennis Jalmarsson, Albert Mehmeti och Christoffer Israelsson som nya rekryteringsansvariga i föreningen på ideell basis.

- Väldigt roligt att vi lyckats få in Dennis, Albert och Christoffer i dessa roller. Rollen som rekryteringsansvarig i akademin är viktig och välbehövlig och kommer vara en bra avlastning för våra tränare. Under förra säsongen hade vi ett stort antal barn- och ungdomar som hörde av sig om att börja spela fotboll i J-Södra, vilket är fantastiskt kul. Men för att vi ska kunna bibehålla goda relationer med andra föreningar i bygden behöver vi skapa en struktur kring hur vi hanterar alla förfrågningar, övergångar och provspel med mera, här är dessa roller nyckelfunktioner i den nya akademiorganisationen vi håller på att bygga. Dem kommer även att spela en viktig roll i arbetet med att strukturera upp vår akademiscouting, säger Oscar Carlson, klubbchef i Jönköpings Södra IF.

Utöver att trion kommer att ha ett gemensamt ansvar för det övergripande arbetet inom scouting och rekrytering i akademin så har vi valt att dela upp vissa delar av arbetet i åldersblock, uppdelningen ser ut enligt nedan:

  • Dennis Jalmarsson, ansvar för åldersblocket 15-19 år:

- Det känns bra! Ska bli riktigt kul att komma igång och arbeta med rekrytering inom Jönköping Södra. Rollen som rekryteringsansvarig känns spännande och jag hoppas kunna bidra med bra input som kan hjälpa föreningen framåt när det gäller rekrytering inom akademin, säger Dennis Jalmarsson.

  • Albert Mehmeti, ansvar för åldersblocket 12-14 år:

- Det känns otroligt kul, spännande och givande möjlighet att få vara med och bidra till att forma föreningens framtid genom att få leda och utveckla rekryteringsprocessen tillsammans med övriga i teamet, men även tillsammans med övriga ledare i ungdomslagen. Jag är säker på att vi tillsammans kommer kunna skapa ett stark och framgångsrikt team med Jönköping Södras riktlinjer i fokus och där vi säkerställer att klubben fortsätter att växa och utvecklas, säger Albert Mehmeti.

  • Christoffer Israelsson, ansvar för åldersblocket 7-11 år:

- Jag är otroligt spänd och entusiastisk över att ha fått tilldelat den nya rollen. Det är en fantastisk möjlighet att växa och utvecklas tillsammans med föreningen, och jag är djupt tacksam för det varma välkomnandet jag har fått från alla. Att känna sig så välkomnad har verkligen bidragit till att jag känner mig bekväm och redo att ta mig an de kommande utmaningarna. Jag ser fram emot att arbeta tillsammans med detta fantastiska team och göra mitt bästa för att lyckas, säger Christoffer Israelsson.

Det innebär att Dennis, Albert och Christoffer är nya kontaktpersoner för ledare, spelare och föräldrar när det kommer till övergångar och provspel inom respektive åldersblock som är angivet ovan.

Vi hälsar Dennis, Albert och Christoffer varmt välkomna till Jönköpings Södra IF!

Fler nyheter

Till alla nyheter