
Sebastian Lagrell slutar som klubbchef
2023-01-20Sebastian Lagrell har varit anställd i Jönköpings Södra IF i tretton år varav de tre senaste säsongerna som klubbchef.
Sebastian har meddelat styrelsen sin uppsägning och kommer göra sin sista anställningsdag den 3 mars.
- Jag är väldigt tacksam för mina år i klubben, först ett antal år som ideell och nu tretton år som anställd. Totalt sett är det halva mitt liv. Nu är det dags för nya utmaningar för egen del, men jag släpper självklart inte mitt engagemang för klubben. I den mån jag kan, och klubben vill, kommer jag att ställa upp ideellt, säger Sebastian.
- Vi vill verkligen tacka Sebastian för hans insatser under alla år i klubben. Sebastian har ett stort klubbhjärta och har lagt ner ett stort engagemang i Jönköpings Södra IF oavsett roll. Vi vill önska honom all lycka till när han nu söker sig till nya utmaningar och vi är övertygande om att vi ser Sebastian i en framtida ideell funktion inom klubben, säger ordförande Mats Tidstrand.
Den uppkomna situationen har medfört att styrelsen påbörjat en översyn av klubbens administrativa organisation.
Fler nyheter
Till alla nyheter
Vinnande lottnummer i 50/50
2025-03-30Här finns vinnande lottnummer i 50/50 lotteriet

Köp 50/50-lotterna redan innan matchen
2025-03-30Köp dina 50/50 redan nu så är det gjort innan du kommer hit.

Vinnare tipspromenaden
2025-03-30Tipspromenaden är igång igen och från med söndagen den 9 mars är det tipspromenad 9.00-12.00 hela våren.