
Dennis Jalmarsson ny sportchef i J-Södra
2025-03-17Jönköpings Södra IF kan med glädje presentera Dennis Jalmarsson som ny sportchef för herrverksamheten i Jönköpings Södra IF.
Dennis är 32 år gammal och är född och uppvuxen i Ulricehamn men har bott i Jönköping sedan 3 år tillbaka. Han har en fotbollsbakgrund som både spelare och fotbollsdomare. Civilt så jobbar Dennis som försäljningschef på OEM Automatic i Tranås.
Dennis anslöt till Jönköpings Södra IF:s organisation inför säsongen 2024, där han varit aktiv i en roll som ideell rekryteringsansvarig i akademin för åldrarna 15–19 år. Rollen som rekryteringsansvarig har innefattat allt arbete med kartläggning och rekrytering av både spelare och tränare till våra akademilag under 2024 samt koordinering av våra akademiscouter.
Rollen som sportchef för herrlaget i Jönköpings Södra är en ideell roll och Dennis startar sitt nya uppdrag omgående.
Dennis Jalmarsson om det nya uppdraget:
- Jag är otroligt tacksam och glad över möjligheten att få axla rollen som sportchef i Jönköpings Södra. Det här är en roll som jag tar mig an med största ödmjukhet, och jag hoppas kunna bidra till fortsatt utveckling när det gäller föreningens sportsliga delar.
Klubbchef Oscar Carlson om att Dennis blir ny sportchef:
- Det känns väldigt bra att kunna presentera Dennis som ny sportchef för herrverksamheten. Det har varit ett stort intresse kring uppdraget som sportchef i Jönköpings Södra IF, och vi har genomfört flera intervjuer med många kandidater. Dennis är en av de som ansökt och efter att ha sammanställt alla intervjuer föll vårt val på på Dennis av flera olika anledningar.
- Som rekryteringsansvarig för akademin har han visat att han besitter många av de egenskaper och kvalitéer som vi anser är viktiga för en sportchef i Jönköpings Södra IF. Han är prestigelös, arbetar oerhört hårt och har en imponerande förmåga att samarbeta och bygga relationer – både med spelare, tränare, föräldrar, anställda, ideella och andra föreningar. Vilket vi anser är väldigt viktigt i den nya organisationen som vi nu håller på att bygga.
- Sedan Dennis anslöt till föreningen 2024 har han gjort ett fantastiskt arbete i akademiverksamheten, han har även god insyn i akademin och är inarbetad i den strategi vi just nu håller på att ta fram för sporten.
- Eftersom vi nyligen har genomfört förändringar i den sportsliga organisationen, och med tanke på att övergångsfönstret och försäsongen för 2025 började i januari, har Dennis varit aktivt involverad i arbetet med att rekrytera de spelare och tränare som har anslutit till laget under början på 2025.
- Detta gör att hans startsträcka som sportchef blir kort, och att han snabbt kan komma igång med att driva arbetet framåt tillsammans med ledarstaben och resten av organisationen runt herrlaget.
Förtydligande kring den sportslig organisationen och ansvarsområden
Som tidigare har kommunicerats har det arbetats med att utforma en ny sportslig organisation sen i december 2024 där tillsättandet av en sportchef för herrverksamheten var en del i det arbetet. Nu när sportchefsrollen är tillsatt vill vi förtydliga hur den operativa organisationen runt herrlaget ser ut och vilka områden respektive funktion ansvarar för.
Sportgruppens sammansättning ska framgent utgå från följande funktioner/roller:
- Sportslig representant från styrelse
- Klubbchef (sammankallande)
- Sportchef
- Akademichef
Sportgruppen kommer hålla möten/avstämningar veckovis när dem svenska övergångsfönstrena är öppna., något som har gjorts sen i januari 2025. När övergångsfönstrena stänger så går det i stället över till månadsmöten/avstämningar.
Förtydligande av operativt ansvar för klubbchef, sportchef och huvudtränare i Jönköpings Södra IF
I Jönköpings Södra IF är ansvaret för herrlagets verksamhet fördelat mellan klubbchef, sportchef och huvudtränare. Här förtydligar vi de specifika rollerna och ansvarsområdena för varje befattning i relation till herrlagets verksamhet för att undvika missförstånd.
Klubbchefens ansvar:
Klubbchefen har det övergripande ansvaret för klubbens verksamhet på alla nivåer. Klubbchefen är inte involverad i den dagliga fotbollsverksamheten (träning, match, spelarlogistik etc), klubbchefen kallar till vecko- eller månadsmöten för att följa upp att verksamheten utvecklas i linje med fastställd verksamhetsplan och är även inkluderad i alla avtalsskrivningar som sker kopplat till herrlaget tillsammans med sportchefen och kassör.
Sportchefens ansvar:
Sportchefen har det övergripande ansvaret för herrlagets verksamhet. Detta innebär bland annat personalansvar för spelare, tränare och andra funktioner runt laget, budgetansvar för herrlaget samt ansvar för kontraktsskrivningar och huvudkontakt i samband med tränar- och spelarrekryteringar etc. Sportchefen är även ansvarig för att spelarlogistiken mellan herrlaget och akademin fungerar enligt plan och scoutingverksamheten. Sportchefens ansvar är fokuserat på den dagliga verksamheten för herrlaget.
Akademichefens ansvar:
Akademichefen har det operativa ansvaret för klubbens akademiverksamhet, och arbetar nära sportchef för att säkerställa en långsiktig och hållbar talangutveckling i föreningen. Akademichefens ansvar är särskilt inriktat på att bygga en pipeline av spelare som kan ta steget upp till herrlaget. Akademichefen sitter med i den sportsliga ledningen för att vi ska säkerställa att våra akademispelare- och tränare är med i planeringen kopplat till spelar- och ledarrekryteringar till herrlaget.
Huvudtränarens ansvar:
Huvudtränaren har det operativa och direkta ansvaret för herrlagets dagliga verksamhet, vilket innefattar träningar, matchförberedelser och matchgenomförande. Huvudtränaren sköter och ansvarar för laget- och spelarnas sportsliga utveckling på fotbollsplanen och har det taktiska ansvaret på matcher.
Träffa vår nya sportchef
Dennis kommer att finnas på plats från 17.30 på årsmötet den 20 mars och finns tillgänglig för er medlemmar för en kort pratstund innan mötet börjar.
Den 24 mars bjuder vi även in till en medlemskväll där vi kommer presentera mer detaljer kring arbetet som den nya sportsliga ledningen just nu jobbar med, samt beskriva mer tydligt hur arbetet är fördelat mellan respektive funktion.
Vi hoppas att så många som möjligt kan närvara så att vi får möjlighet att informera hur vi arbetar för att skapa en transparens gentemot er medlemmar.
Vill ni anmäla er till medlemskvällen klickar ni här.
Fler nyheter
Till alla nyheter
Vinnande lottnummer i 50/50
2025-03-30Här finns vinnande lottnummer i 50/50 lotteriet

Köp 50/50-lotterna redan innan matchen
2025-03-30Köp dina 50/50 redan nu så är det gjort innan du kommer hit.

Vinnare tipspromenaden
2025-03-30Tipspromenaden är igång igen och från med söndagen den 9 mars är det tipspromenad 9.00-12.00 hela våren.