
Nya rekryteringar klara till ledarstaben för dam
2024-07-11Tränar- och ledarstaben hos Jönköpings Södras damer har under sommaruppehållet kompletterats och får nu värdefull tränarerfarenhet från AIK:s akademi.
Initialt kommer Stefan Nilsson (tränare i F17) och Jonas Blomberg (Sportchef) att leda laget när träningarna påbörjas.
Men redan nu är det klart att tränarstaben förstärks efter sommarledigheten med Marcus Hellsten och Rebecka Blomberg. Marcus har senast varit herrtränare i division III och har även arbetat inom AIK:s akademi.
Anledningen till de rekryteringar och nya rollfördelningar som gjorts är att Peter Andersson, tidigare huvudtränare för damerna, valde att sluta efter vårsäsongen.
Föreningen jobbar på ytterligare namn att förstärka ledarstaben med och hoppas kunna presentera dessa inom kort.
I övrigt består ledarstaben inom J-Södra dam av följande:
- Peter Olofsson - målvaktstränare och assisterande tränare
- Moa Dalsjö Nilsson - Players Manager
- Adam Gemheden – Lagledare
- Kenneth Sundbäck – materialansvarig
Samtliga är på plats när damlaget börjar träna igen efter sommaruppehållet, måndag 22 juli.
För mer information, kontakta gärna:
Jonas Blomberg 076-842 09 34
Fler nyheter
Till alla nyheter
Linus Lyck inför Eskilsminne hemma
2025-04-19Det blev förlust mot Torslanda, nu väntar Eskilsminne på Vallen på annandag påsk. - Ingen match är enkel i denna serie så det kommer krävas hundra procent från samtliga på måndag, säger Linus.

Marcus Hellsten inför matchen mot Ulricehamns IFK
2025-04-16Under torsdagskvällen är det dags för nästa match i division 2 när vi möter Ulricehamns IFK på Lassalyckans IP.

Ny match när vi möter Ulricehamns IFK
2025-04-15På torsdag är det dags för den andra omgången av årets serie när vi åker till Lassalyckans IP och Ulricehamns IFK.